ENCOS

21.11.2020

Aukcja OZE 2020 czy przybliży nas do osiągnięcia celu energetycznego?

Obserwując obecnie bardzo duże zainteresowanie w rozwoju projektów OZE, a także ilość wydanych warunków przyłączenia do sieci w bieżącym roku 2020 można wysnuć konkluzję, że osiągniecie celu energetycznego mamy w zasięgu ręki. Powołując się na analizy Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że od początku roku 2020 warunki przyłączenia do sieci otrzymało ponad 2000 projektów PV o łącznej mocy ponad 2800 MW, w tym ponad 1600 warunków przyłączenia wg Operatorów na łączną moc ponad 1400 MW dla farm PV o mocach do 1 MW. Od początku roku 2020 tylko dla farm o mocy powyżej 1 MW wydano już 150 warunków przyłączenia o łącznej mocy sięgającej blisko 1400 MW, koszyk aukcyjny dla tych obiektów przewiduje miejsce o łącznej mocy rzędu 1500MW.

Mamy obecnie za sobą cztery aukcje OZE przeprowadzone przez PURE, z czego dwie z nich nie zostały rozstrzygnięte z uwagi na zbyt małą ilość złożonych ofert ( ≤ 1 MW hydroenergia, geotermia, biogaz składowiskowy, CHP, wiatr na morzu). Dwie kolejne również nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem, ze względu na niewielką ilość złożonych ofert (źródła nowe i istniejące > 1 MW dla biogazu rolniczego i składowiskowego) w sumie 10 złożonych ofert. Przed nami jeszcze dwie aukcje w tym roku, które odbędą się 26.11. i 3.12.

Widać zdecydowanie, że mamy do czynienia z rokiem fotowoltaiki. Zbliżająca się aukcja jest tą, na którą czekają z największym zniecierpliwieniem wytwórcy nowych jednostek wytwórczych ≤ 1MW dla źródeł słonecznych i wiatrowych. W aukcji mogą wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, określonych w art. 77 ust. 5 pkt 16 i 21 ustawy o odnawialnych źródłach energii, którzy uzyskali zaświadczenie o dopuszczeniu do aukcji, o którym mowa w art. 76 ust. 1 tej ustawy. Oferty inwestorzy składają z wykorzystaniem Formularza Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA), o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 10 Regulaminu aukcji.

W komunikacie PURE ogłoszona została maksymalna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji wynosi 11,8 TWh zaś max. wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji to 4 527 600 000,00 zł.

Przewidywana wysokość cen referencyjnych według rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2020 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 798) dla źródeł PV ≥ 1MW określona została na poziomie 360zł/MWh, zaś dla elektrowni wiatrowych ≥ 1MWh określona na poziomie 320zł/MWh.

IEO szacuje, że w tegorocznej aukcji konkurencja będzie równie duża jak w poprzedniej. Moc projektów, które mogą wziąć udział to co najmniej 950MW. Wśród tych 950MW jest co najmniej 700MW projektów, które uzyskały pozwolenie na budowę w okresie grudzień 2019 – październik 2020. Do tego dochodzą projekty (co najmniej 250MW), które przegrały w poprzedniej aukcji i mają szansę wziąć udział ponownie oraz projekty, które otrzymają pozwolenie tuż przed samą aukcją.

Jakiej wartości możemy się spodziewać ? Realne ceny sprzedaży w wygranych aukcjach będą zapewne niższe od cen referencyjnych, wynika to ze sposobu funkcjonowania systemu aukcyjnego. Zgodnie z Regulaminem aukcji oferowane ceny sprzedaży muszą być niższe od cen referencyjnych.

System wsparcia gwarantujący wytwórcom zakup energii ze źródeł odnawialnych, został uznane za stabilny i coraz bardziej przewidywalny system wsparcia, z uwagi na możliwość kalkulacji wartości uzyskanej ze sprzedaży energii w 15-letnim okresie gwarantowanym. Ma pomóc wypełnieniu zobowiązania wynikającym z przepisów dyrektywy 2009/28/WE i osiągnięcie w 2020 roku co najmniej 15 proc. udziału energii z odnawialnych źródeł w zużyciu energii finalnej brutto.

Czy w zawiązku z silną presją deweloperów na obniżenie oferowanych cen w systemie aukcyjnym może dojść do sytuacji, w której omawiany w artykule system wsparcia przestaje mieć bezpośrednio wpływ na osiągnięcie celu energetycznego. Na rynku obrotu energią obserwujemy istotnie hamujące czynniki dalszego spadku cen oferowanych w aukcji OZE. Sprzedaży energii na rynku hurtowym nieustannie wzrasta i nie jest już alternatywą ostateczności, ale opłacalną forma sprzedaży energii szczególnie dla wytwórców energii z instalacji OZE (głównie z elektrowni słonecznych i wiatrowych).

Jak wynika z raportu IEO może zajść sytuacja, w której inwestor po wygranej aukcji, a przed zakończeniem 15-letniego kontraktu będzie sprzedawał prąd po cenie niższej od ceny rynkowej. W tym samym raporcie z IEO stwierdzono, że przy wygranej aukcji na sprzedaż prądu po cenie 269 PLN/MWh i oddaniu elektrowni do użytku w 2021 roku, inwestor będzie korzystał z ujemnego (korzystnego) salda przez 10 lat, a przez następne 4 lata cena rynkowej sprzedaży prądu będzie wyższa od ceny aukcyjnej projektu.

Co to oznacza dla rynku? Jak prezentuje Ministerstwo Klimatu w złożonym Komisji Europejskiej dokumencie w 2020 r. udział OZE w zużyciu energii finalnej brutto wyniesie ok. 13,8 proc. Mimo to że cel energetyczny na ten rok nie został osiągnięty to wpływ systemu aukcyjnego na udział OZE w bilansie końcowym jest bez wątpienia bardzo znaczący.

Copyright 2025ENCOS Sp z o.o.All rights reserved